Bra cykling

Martin Söderlund Ek för Lidingö CK på MTB och landsväg.

Ny favorit: crossrunda på Djurgårn

with 2 comments

Så här under off season så är det alternativträning som gäller i viss mån, och alternativt blir det ju garanterat med snömodd och dessutom att med cross ha möjlighet att köra grusvägar och stigar!

För några månader sedan gjorde jag det första försöket på Lidingöloppsspåret med Hofvets Lidingögäng, det gick helt ok. Sedan dess har jag vågat mer och mer och nu är det snarare regel än undantag att jag ger mig ut på grusvägar och stigar, framför allt på Djurgården eftersom det ligger precis runt knuten och jag sedan julafton lärt känna lite nya vägar 🙂 På Djurgården har jag även hittat en kanonfin intervallsträcka på 800 m längsmed kanalen, där man kan tävla lite mot sig själv via Strava-segmentet jag skapat. Rätt bra mätare för att se hur man ligger till på olika träningspass.

Så här kan det se ut när man kör cross på Djurgårn:

Och då har jag ändå bara plockat fram foton från de lättare bitarna.

Vill du köra cross runt Djurgårn med mig? Säg till då så fixar vi en runda!

Written by Martin SE

25 januari, 2012 den 15:02

Publicerat i Träning / Rundor

2 svar

Subscribe to comments with RSS.

  1. Den intervallsträckan fast på Djurgårdssidan är en löpklassiker för de som kör (iof lite i kortaste laget) tusingar. Då kan man starta lite längre bak ut på udden för att få det lite längre.

    Snart hänger du med i LL-spåret igen 😉

    Jonas

    25 januari, 2012 at 15:54

  2. Jag kunde tänka mig nåt sånt Jonas! Den är perfekt att springa med. Lätt att det blir LL-spår snart igen, jag måste bara ta det lite lugnare än er vettvillingar som kan spåren redan 😉

    Martin S.

    25 januari, 2012 at 16:34


Skriv en kommentar

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: