Lugn tur upp mot Selva med Camp Mallorca
Idag blev det en lugn tur på strax över 7 mil, med ett Mallorca som vädermässigt visade upp en lite molnigare sida. Riktigt skön runda med ett lunchstopp som höll rejält hög klass 🙂
Efter framför allt gårdagens hårda etapp var det skönt att rulla lite och benen fick slita vid fler än ett tillfälle även idag 😉 I vår gröna grupp rullade bland andra ledarna Anna och Per, Niklas, Anders, Angelica och jag, plus såklart ett antal trevliga ansikten till.
Lunchen i Lloseta var rejält god, med magisk baguette fylld med omelett och annat gott. Vi cyklade också förbi och stannade i min favoritby på Mallorca; Búger. Jag älskar uppförskörningen till rondellen mitt i byn och sedan bara att njuta av byns fina byggnader och den slutliga utförslöpan ut från byn.
De sista milen körde vi belgisk kedja och plötsligt var vi hemma igen. Grym dag ute på asfalten!
Här är Garmin-rundan för dagen, 73,5 km lång med ett snitt på 24 km/h.
Fotat
- Kent reste idag vidare medan Jonas tog vilodag
- I Büger!
- Paus vid torget i Campanet
- Grym lunch två dar i rad nu, här i Lloseta
- Rullar sista biten till hotellet, med Niklas och Anders i fronten
- Stina i rött 🙂
- En av ledarna för dagen, Per, med andra ledaren, Anna, bakom
- PRO!! Rejält snygga cyklistben.
Skriv en kommentar