Bra cykling

Martin Söderlund Ek för Lidingö CK på MTB och landsväg.

Hölö XC på kanonbana

leave a comment »

Atle Hansen med crew ordnade med en finfin XC-bana i Hölö söder om Södertälje idag. Jag och svärfar Stefan åkte dit tidigt.

På plats i Hölö: först ett rekvarv med Atle själv. ”Här är det jag som kört 90 % av alla gånger detta spår har körts”, sa han tidigt.
Rekningen var trevlig och vi kikade på några lite knepigare partier, inklusive ett antal fina drop, varav ett var åtminstone mig övermäktigt. Strax efteråt dags för start och pang, så trampar vi iväg. Med mina trötta ben, slitna kropp och sömnbrist, hoppas jag åtminstone på god träning.

Jag tar startbacken först och leder in på första stigen. Tyvärr cyklar jag fel 2 gånger i inledningen och halkar ner till femte plats rätt snabbt, med hyggliga luckor framåt. Snart ikapp polare Christian och vi hjälps sedan åt att hålla koll på banans pilning, som är rätt knepig att följa. Felkörningar är lika vanligt som kottar i granskogen idag, det jämnar nog ut sig för alla.
TCM-Ronnie och en yngre kille sticker iväg medan jag och Christian här påbörjar vårt ”samarbete” – jagar ikapp Johan från MTB Täby och sedan är det jag och Christian växelvis, resten av loppet. Benen kommer igång hyggligt faktiskt och det känns bra i tropiska sommarvärmen.

Inför sista loopen är vi efter en felkörning ikapp Ronnie och junioren. De båda kroknar snart, på en senare grusvägsraka trampar jag och Christian helt enkelt iväg och ökar ända in mot mål där Christian tar sig förbi mig på sista grusvägen och får några meter över mållinjen. Grattis!

Ca 1:15 racetid och 3 varv på en grym bana som hade allt. Tack för det!

Svärfar Stefan körde också fint och slut på sig själv i värmen.

Idag i kort punktform:

  • 1 KOM!
  • 3 lååånga varv (6,6 km per loop)
  • 3 hoppa av och springa nerför drop
  • 1 lårkaka när jag tryckte in låret i sadeln när jag skulle upp på cykeln igen
  • 1 god bulle och brownie till fika
  • Många glada miner!
20170617_093932

Snabb-Ronnie chillar på rekvarvet..

20170617_093937

Christian och Stefan kippar efter andan..

20170617_092317

Schysst häng i Hölö!

Written by Martin SE

17 juni, 2017 den 21:32

Skriv en kommentar

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: