Viking Tour etapp 5: Geiranger-Lom
Brutalt är nog ordet för dagens 13 mil långa etapp från Geiranger till Lom, med målgång uppe på Juvasshytta. Helt sinnessjukt faktiskt. 🙂
Dagen startade med en klättring på 16 km och vi var några stycken som släppte favoriternas grupp rätt så tidigt. I vår grupp var vi till slut ca 20 cyklister över toppen och som kunde samarbeta 10 mil ända till botten av dagens och Viking Tours hittils sjukaste och jobbigaste stigning. Det kändes rätt bra att rulla fram i belgiska kedjan där samarbetet gick riktigt bra – vi hade ett snitt på nästan 41 km/h nerför och i motvinden första 8 milen. Innan stigningen till Juvasshytta blev det också ytterligare gruskörning på en lite lömsk väg med massa potthål, men vi var samlade tills klättringen skulle påbörjas. Jag hade också äntligen vatten i min flaska igen, då jag fick cykla första 95 km på endast 0,7 dl sportdryck pga en flyttad matplats. Nåväl!
Juvasshytta. På toppen av fjällen en bit från Lom. Snittlutning på 9,3 % och 13,8 km lång. Över 8 km av stigningen: lutning på 11-15 %..
Profilen för Juvasshytta-klättringen:
Så fort vi kom in i klättringen var det genast 4-5 st som gick loss och fick avstånd. Allt eftersom plockade jag in avståndet och var som bäst 3:a upp från min grupp, men hamnade till slut som 5:a upp av oss 20 som samarbetat tidigare. Klättringen går nästan inte att beskriva. Det här var första gången i mitt liv som jag började sicksacka på riktigt över vägen, för att det inte gick att cykla på något annat sätt. Återhämtningen fick man när lutningen var ca 8 %.. men till slut gick det och jag rullade in på strax under 5 timmar för dagens etapp. Vet ej vilken placering dock!
Här är min Garmin GPS-fil från dagen
Efter målgång var det samma väg tillbaka, så neråt och till Lom. Här fick jag också ny punktering, troligtvis pga hettan från hjulet mot slangen efter den rejäla utförskörningen.. så slangen smällde. Fick en ny slang av Joel Håland imorse och den pumpades till slut upp med en norrmans kolsyrepatron, riktigt schysst 🙂
Dagens middag blev dubbel med 3 cyklister ut norska Team Kjekkas (det orangea teamet här på Viking Tour). För egen del kebabtallrik och sedan tacobuffé på det 🙂
Just ja – trots att jag inte vinner någon etapp eller ledartröja har jag ändå blivit lovad en puss på kinden av den sötaste podiumflickan här på Viking Tour. En liten vinst i sig!
- Snyggaste cyklisten idag, alla kategorier!
- På dagens första topp och solen lyste genom dimman när vi närmade oss toppen.. wow.
- Belgisk kedja i drygt 40 km/h!
- Vatten!! Massa vatten. Och varm dryck på toppen av Juvasshytta.. äntligen!
- Middag med Team Kjekkas på schysstaste terassen i Lom!
- Favoriterna snackar ihop sig om morgondagens etapp. Totalledaren Anthony till vänster, Jonathan (innehavare av bergströjan, i mitten) och Tim till höger.
Jag är impad! Lycka till nu med resten av etapperna!
Peter K
27 juli, 2011 at 20:44
Riktigt faschinerande att läsa om dina bravader! Stark prestation!
Nicklas
28 juli, 2011 at 09:48
Blev det någon puss på kinden? 😉
Roger Andersson
31 juli, 2011 at 21:01
@Roger: Givetvis blev det så! Har fortfarande inte tvättat kinden 😉
Martin S.
31 juli, 2011 at 21:39
Hej
Vist är det härligt att cykla uppför Juvasshytta det regnade även när jag körde 2007:) Funderade ett tag om Sankte Per sitter där uppe och bjuder på kaffe…..
Jag vill cykla nästa år, ska du cykla?
Vad hade du för utväxling?
Bolle
Södertälje
Crister Bolle Bolinder
2 augusti, 2011 at 09:41
Viking Tour nästa år blir nog den touren med flest deltagare hittils, intresset för 2012-touren har varit rekordstort redan nu! Sträckningen blir dock inte lika hård som i år 😉
Jag cyklar inte Viking Tour nästa år, det blir en veckas cykling i troligtvis Rumänien istället.
På Viking Tour hjälpte 50-34 fram och 11-28 bak 🙂
Martin S.
3 augusti, 2011 at 10:05