Bra cykling

Martin Söderlund Ek för Lidingö CK på MTB och landsväg.

Historien om ett dubbdäcksbyte

with 9 comments

Vad göra sent en måndagskväll? Jo, byta däck på cyclocrossen! Från dubbdäck till fina Conti GP 4 Seasons, på ett bräde! Låt mig presentera historien om ett dubbdäcksbyte!

1. Försök få av dubbdäck #1 från bakhjulet. Försök i 20 min utan att komma någonvart. Resultat:

2. Efter att ha brutit av några däckavtagare, plocka fram en kniv istället och börja jobba med däcken. Resultat: bättre! Jobba lite till och machovråla av glädje när ett hjul är klart:

3.  Ta andra hjulet och svär lite till. Sedan några minutrar senare: äntligen är båda däcken utbytta!

4. Avbrutna däckavtagare: 4 st

Fotograf de flesta bilder: Angelica

Written by Martin SE

20 mars, 2012 den 12:47

Publicerat i Övrigt

9 svar

Subscribe to comments with RSS.

  1. Ha ha bravo! Blev dock ett kul reportage =)

    Kanske tvätta cykeln innan nästa gång?

    Daniel

    20 mars, 2012 at 12:53

  2. Trevligt med lite kylskåpsbilder! Man tackar! Seså spring nu och köp stabilare grejjer till höstens äventyr 😛

    Edvard Wendelin

    20 mars, 2012 at 13:14

  3. @Daniel Ja det där med att tvätta cykeln, i alla fall CX:en, är ett ständigt återkommande problem. Jobbar på det..

    @Edvard: Haha!!

    Martin S.

    20 mars, 2012 at 15:41

  4. He he, våld löser allt.

    Jonas

    20 mars, 2012 at 15:49

  5. Nästa gång tycker jag du ska smörja in däcken med ister! Har hört att det ska vara lättare att få av dem då. 😉

    Claes

    20 mars, 2012 at 17:16

  6. Haha, det adderar en extra dimension till inlägget att du ser ut att vara naken på bilderna… 😉

    Vilma

    20 mars, 2012 at 21:34

  7. Alltså man kan inte ha massa kläder på sig när man meckar, massa kläder kommer att bli smutsiga! 🙂 Bar överkropp kan jag bjuda på 😉

    Martin S.

    21 mars, 2012 at 07:56

  8. Uhm.. Martin har du ingen kräm i fingrarna?? =D Men jag vet hur det kan vara, bytte mitt bakdäck på finhojjen för ett par dagar sedan, och jag måste säga att få på det nya (det ännu finare Kendadäcket) var en pärs som gjorde att jag nästan tänkte … nu skiter jag i det här och håller mig till Conti däck … (gud förbjuder) 😀

    ha en bra dag, nu sticker jag ut och hojjar!

    mvh
    Fritz

    Fritz

    22 mars, 2012 at 09:35

  9. […] Bjuder på en liten bild Den trogne läsaren noterar att det är normalt med meck i bar överkropp för mig. […]


Skriv en kommentar

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: