Bra cykling

Martin Söderlund Ek för Lidingö CK på MTB och landsväg.

Fincykling med något besk eftersmak

with 6 comments

Lidingötisdag och siktet inställt på lugnare tur för egen del, inte helt dumt då det är precis vad som står i planeringen för denna vecka.

Jag, Angelica och Christian rullade ut från Gärdet mot Lidingö och det kändes konstigt bra i ben och kropp. Förstod inte riktigt varför. Väl på samlingen var vi över 30 pers vilket var kul att se 🙂

Mindre kul blev det dock i min och Vilmas mellangrupp när vi cyklade på södra Lidingö – vi var en alldeles för stor grupp och det var svårt att få till bra cykling och det var nära ögat flera gånger. Inte okej och något vi definitivt tar en närmre titt på till nästa gång och hastigt ändrar på. Södra Lidingö passar sig för grupper om 5-6 st kanske på ett led och sällan något annat. Det är alldeles för knixigt och trångt för att det ska kunna bli säkert på annat sätt.

Vi klarade oss bra ändå i finvädret och kunde sedan få upp såväl tempo som säkerhet på klassikern Södergarn-Elfvik tur och retur. Ju längre kvällen led, desto bättre kändes det. Ute på Djurgårn blev det fincykling deluxe i lugnt tempo. Vi drog dock 2 punkor så det blev lite hackigt innan vi kunde avsluta med after bike vid Djurgårdsbron 🙂 Nästan så det kändes fel att avsluta ett så lugnt pass med macka och öl i solen, men det är väl aldrig fel med lite socialt umgänge 😉

Roligast idag: att se Alex tillbaka såväl gåendes som på cykel! Alex var med om en hemsk olycka för 2 veckor sen när han cyklade, men är nu på väg att bli återställd. Tack för det! Nästa gång jag ser dig på cykel får du ha hjälm på dig, Alex.

Tråkigast: Osäkerheten på södra ön. Gillar det inte alls.

Alla bilder från kvällen här

Written by Martin SE

3 juli, 2012 den 22:28

Publicerat i Träning / Rundor

6 svar

Subscribe to comments with RSS.

  1. Meeeen vilken fiiin armbindel Erik har 😀

    Karolina Ö

    4 juli, 2012 at 09:46

  2. Tack Martin, äntligen får vi visa vår seriösa sida!!!
    Kanonkväll och härliga bilder (som vanligt). Tankeställare till augusti när det dessutom kommer vara mycket bilar på Lidingö igen, små grupper blir ett MÅSTE….

    Erik S

    Erik Stjernström

    4 juli, 2012 at 09:47

  3. Tack Karro! Tydligen någon ung, söt och händig tjej som tillverkar dessa? Används tydligen på VR för god sammanhållning har jag hört dessutom?
    Martin, du får nog ha en sån (i min storlek) runt låret istället så att den inte rullar av 😉

    Erik S

    Erik Stjernström

    4 juli, 2012 at 09:54

  4. Mycket käck armbindel! Alla andra var väldigt avundsjuka. Väldigt härlig kväll i alla fall, oavsett punkor och små incidenter 🙂

    Vilma

    4 juli, 2012 at 10:12

  5. Låter som en toppentjej att ha i sitt lag 😉 .. för du vet Erik, när (inte om) vi drar runt Vättern nästa år så kommer den komma väl till pass igen.. så se till att förvara den på ett säkert ställe 😀

    Karolina Ö

    5 juli, 2012 at 19:59

  6. […] intervaller på Djurgården – en perfekt lördagskväll enligt mig. Vi fortsatte även med de populära tisdagsträningarna på Lidingö, med after bike. Lyckade kvällar. Och jag fick äntligen göra min första ”tävlingsstart” för 2012 […]


Skriv en kommentar

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: